Pravda o zimných diskoch a pneumatikách

pravda o zimnych diskoch a pneumatikach titulka

Chcete vedieť aká je pravda o zimných diskoch a pneumatikách? Vďaka zimným pneumatikám môže byť vaša bezpečnosť a výkon vozidla vynikajúce aj v chladných mesiacoch. Pomáhajú vodičom skrátiť brzdnú dráhu a zlepšiť výkon vozidla v chladných, zasnežených alebo zľadovatených podmienkach viac, ako sa očakáva od celoročných pneumatík. V tomto článku sa dozviete aký typy diskov a pneumatík sú najvhodnejšie pre zimné počasie.

Dozveďte sa viac o zimných diskoch a pneumatikách

Porovnanie letných, zimných a celoročných pneumatík

Jedným z hlavných rozdielov medzi zimnými a letnými pneumatikami je, že zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej gumy, čo im umožňuje udržať kontakt s vozovkou pri nižších teplotách. Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej gumy, takže sú schopné udržať si svoj tvar aj pri intenzívnom teple. Celoročné pneumatiky zvyčajne používajú zmes gumy, ktorá sa nachádza niekde medzi nimi, v závislosti od typu a značky pneumatiky.

Zimné disky

Pre zimné pneumatiky sa zvyčajne odporúčajú skôr oceľové disky ako hliníkové disky. Dôvodom je, že počas zimných mesiacov sa kov vplyvom meniacich sa teplôt rozťahuje a zmršťuje.

Oceľové disky sú zvyčajne menej citlivé na zmeny teplôt, čo znamená, že udržiavajú svoj tvar, stanovený tlak v pneumatikách a majú pomalšie dlhodobé opotrebenie. Hliníkové kolesá majú tendenciu sa viac zmršťovať pri nižších teplotách, čo môže spôsobiť nekonzistentný tlak v pneumatikách ako aj únik vzduchu v priebehu času.

pravda o zimnych diskoch a pneumatikach disky
Ocelový disk

Záleží vám na veľkosti a štýle pneumatík?

Hoci širšie, nízkoprofilové pneumatiky sú vhodnejšie pre lepšiu ovládateľnosť v lete a pri vyšších teplotách. V zime sa zase odporúčajú užšie pneumatiky s vyššími bočnicami.

Letná ovládateľnosť závisí od toho, či je v danom čase čo najväčšia časť pneumatiky v kontakte s vozovkou. V zime však užšie pneumatiky umožňujú vášmu vozidlu väčší kontakt s vozovkou, pretože pneumatiky dokážu ľahšie „vytlačiť“ akýkoľvek sneh, kašu alebo ľad na ceste a sadnúť na asfalt pod ním.

Dezén zimných pneumatík

Zimné pneumatiky sú navrhnuté s väčšími behúňmi alebo drážkami, ktoré pokrývajú väčšiu plochu a pomáhajú predchádzať hydroplaningu.

Hĺbka a dizajn dezénu sú kľúčovým prvkom zimných pneumatík. Zatiaľ, čo letné pneumatiky majú často plytký dezén na rýchlu reakciu na zmenu terénu, zimné pneumatiky sú oveľa odlišnejšie. Ich behúne zvyčajne obsahujú širšie a plytšie drážky, ktoré pomáhajú pneumatike udržať trakciu za všetkých zimných podmienkach.

Pri zimnej jazde je najžiadanejší agresívny dezén. Tieto dezény sa zarývajú do snehu a ľadu, a zároveň odvádzajú cez pneumatiku kašu a vodu. Pomáha tiež pneumatike udržiavať kontakt s vozovkou, aj keď je pod ňou sneh. Môže tiež pomôcť zabrániť hydroplaningu z vody na vozovke.