Ako vyčistiť alu disky

Ako vyčistiť alu disky

Pravidelné čistenie diskov auta nie je iba otázkou estetiky, ale aj bezpečnosti a trvanlivosti diskov. Správnou údržbou môžete alu disky chrániť pred koróziou, zlepšiť efektivitu bŕzd a zachovať estetiku a hodnotu vášho vozidla.

Základný postup pri čistení diskov

Ak chcete vyčistiť alu disky, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  1. Odstráňte väčšinu hrubých nečistôt ako je blato z disku pomocou tlaku vody z hadice alebo vysokotlakovým čističom.
  2. Použite čistič kolies, ktorý je určený pre alu disky. Nastriekajte ho na disky a nechajte pôsobiť. Nenechajte prípravok zaschnúť.
  3. Počkajte niekoľko minút, kým sa čistič usadí na disky a začne pracovať. Po tejto dobe opláchnite disky vodou a utrite ich čistou handrou alebo utierkou.
  4. Ak sa nejaká špina alebo nečistota neodstráni, môžete použiť špeciálne čistiace nástroje, napríklad štetec, alebo kefu na čistenie diskov. Avšak, buďte veľmi opatrní, aby ste nepoškodili povrch disku.
  5. Na disky môžete aplikovať ochranný vosk, ktorý im pomôže chrániť pred koróziou, usádzaniu brzdového prachu a inými škodlivými faktormi. Pred jeho nanesením kolesá dôkladne odmastite prípravkom na to určeným.

Ochrana kolies po čistení konzervantom a voskom

Ochrana kolies po čistení je veľmi dôležitá pre zachovanie ich stavu, dlhodobej ochrany a estetického vzhľadu. Používané prostriedky na ochranu hliníkových kolies po čistení sú vosky a konzervanty.

Konzervanty sa používajú na ochranu povrchu hliníkových kolies pred koróziou a zabraňujú usádzaniu brzdového prachu. Navyše po ich nanesení disky odpudzujú vodu, ktorá po nich automaticky steká preč.

Použite prípravok špeciálne určený na hliníkové disky. Aplikujte ho na celý povrch diskov a nechajte pred ďalšou jazdou pár hodín zaschnúť.

Pred nanesením konzervantov disky dôkladne odmastite. Takáto ochrana diskov auta chráni kolesá na dlhú dobu, ušetrite vďaka nej na ďalšom čistení čas aj peniaze za čistiace prípravky. Na diskoch sa nečistoty nebudú usádzať a vo väščine prípadov bude stačiť iba jemný oplach.

Nezabudnite však, že pred použitím akéhokoľvek prípravku na ochranu kolies si vždy pozorne prečítajte návod na použitie a uistite sa, že je bezpečný pre použitie na vašich hliníkových kolesách.

Ako vyčistiť alu disky

Prečo je dôležité čistiť disky auta?

Je dôležité pravidelne čistiť disky auta z niekoľkých dôvodov:

  1. Bezpečnosť: Špinavé disky môžu znížiť účinnosť bŕzd a predlžovať brzdovú dráhu. Pravidelná kontrola a čistenie brzdových kotúčov je preto veľmi dôležitá.
  2. Estetika: Špinavé a zanedbané disky kazia vzhľad auta. Pravidelné čistenie disku môže pomôcť zachovať estetiku a hodnotu vášho auta.
  3. Trvanlivosť povrchu: Špinavé disky môžu spôsobiť koróziu a iné formy poškodenia povrchu disku. Pravidelné čistenie a údržba disku môže pomôcť predchádzať týmto problémom.
  4. Efektivita: Čisté disky zvyšujú efektivitu brzdového systému a znižujú opotrebenie brzdových platničiek a brzdových kotúčov.

Prípravky a pomôcky na čistenie diskov

Na čistenie diskov používajte vždy prípravky na to určené. Sú dostatočne účinné na silné znečistenie tohto druhu a zároveň šetrné, nie agresívne na povrchy diskov. Tu sú niektoré z nich:

Čistič diskov – šetrne ale dôsledne čistí disky a ráfiky hliníkové aj oceľové, odstraňuje aj silné znečistenie a brzdový prach. 

Vosk na disky a elektróny – konzervant diskov sa používa na zabránenie usadenia brzdového prachu na povrchu kolies. Po jeho použití sa disky následne ľahšie čistia a zostávajú aj dlhšie čisté. 

Odstraňovač vzdušnej hrdze – čistič kolies, ktorý pri kontakte so železnými časticami reaguje a rozpúšťa ich. 

Špeciálna keramická ochrana na hliníkové kolesá – vytvára aktívny povrch a okrem ochrany od nečistôt poskytuje aj ochranu pred drobnými škrabancami. Prípravok je odolný voči teplu, vydrží veľmi dlho. Pri ďalšom ľahkom znečistení veľakrát stačí kolesá opláchnuť iba prúdom vody. Pred jeho použitím je dôležité povrch dôkladne vyčistiť a odmastniť. 

Štetec na čistenie diskov – rôzne štetce vám pomôžu s odstraňovaním nečistôt na nedostupných miestach, ktoré by prúdom vody nezišli. Zároveň sa nemusíte báť že povrch disku poškriabete. 

Utierka z mikrovlákna – pomôže povrch disku dôkladne vysušiť.

Ochranné rukavice – s čistiacimi prostriedkami pracujte vždy v ochranných rukaviciach.