Zliatinové disky vs plechové disky. Ktoré sú 1tka?

Zliatinové disky vs plechové disky

Ktoré disky sú lepšie? Zliatinové disky alebo plechové disky? Zliatinové kolesá sú primárne vyrobené z kovov, ako je hliník alebo horčík. Tieto dva varianty sú skutočne odlišné, ale oba majú svoj vlastný účel. Mali by ste si preto premyslieť, čo potrebujete a podľa toho sa rozhodnúť pre jeden z nich.

Zliatinové disky

Zliatinové disky môžu byť súčasťou špičkových modelov automobilov, avšak v cenovo dostupnejších vozidlách nemusia byť dostupné. Zliatinové kolesá sú drahšie a ich nákup je často obmedzený na určité modelové varianty.

Hliníkový disk

Výhody zliatinových kolies

Dizajnové prvky zliatinových kolies sa v jednotlivých modeloch líšia. Zliatinové disky, môžu zlepšiť vzhľad automobilu. Ľahké materiály, ako je hliník a horčík, sa ľahko udržiavajú a prinášajú lepšie zrýchlenie, brzdenie, výkon či odolnosť voči korózii. Hmotnosť kolesa sa znižuje vďaka nízkej hmotnosti materiálu, čo zvyšuje nielen účinnosť paliva, ale aj rýchlosť spaľovania. Zliatinové kolesá produkujú aj menej tepla, vďaka čomu vydržia dlhšie.

Disky v našej ponuke

Nevýhody zliatinových kolies

Výrobky nie sú dokonalé ani ak prešli celým procesom výskumu a vývoja. Napríklad zliatinové kolesá majú všetky pozitívne vlastnosti použitých kovov, ale majú aj niektoré nevýhody, ktoré nemožno prehliadať.

Výroba zliatinových kolies stojí veľa, takže ich kúpa je drahá. Za to však nemožno nikoho obviňovať, pretože majú dlhý výrobný proces, ktorý si vyžaduje rozsiahle úsilie. Proces opravy zliatinového kolesa je zložitý, drahý a časovo náročný, pretože si vyžaduje špeciálne materiály a stroje. Zliatinové kolesá sú pevné ale krehké, čo môže viesť k prasklinám, ryhám a preliačinám.

Zliatinové koleso neposkytuje rovnakú pevnosť ako oceľ. Akékoľvek poškodenie kolesa môže ovplyvniť jeho vzhľad a životnosť.

Plechové kolesá

Plechové disky sa najčastejšie používajú pri cenovo dostupných modeloch automobilov.

Plechové disky

Výhody plechových kolies

Plechové kolesá majú oproti zliatinovým niektoré výhody. Možno nevyzerajú tak pekne, ale ich výhody prevažujú nad ich estetickými nevýhodami.

Plechové kolesá sú lacnejšie na kúpu a jednoduchšie na údržbu vďaka jednoduchému výrobnému procesu. Kolesá majú tiež dlhú životnosť, pretože sa dajú ľahko opraviť v prípade prehnutia alebo preliačiny.

Plechové kolesá poskytujú odolnosť a trvanlivosť, preto ich zákazníci, ktorí radi jazdia v teréne alebo na nerovných cestách, zvyčajne uprednostňujú. Oceľové kolesá ponúkajú cenovo dostupnejšiu kvalitu. Možno nedodajú vozidlu prémiový vzhľad, ale vydržia dlho slúžiť.

Nevýhody plechových kolies

Nevýhody plechových kolies, ktoré spôsobili vývoj zliatinových kolies. Aj napriek tomu sú oceľové kolesá dobrým nápadom pre tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, nadšencov dobrodružných ciest a tých, ktorí si kupujú jazdené auto.

Oceľ je korozívna a to má vplyv na životnosť oceľových kolies. Vo vlhkých a slaných podmienkach v pobrežných oblastiach, pomerne rýchlo hrdzavejú, preto nie je dobrou voľbou do týchto prostredí. Na iných miestach môže práškové lakovanie pomôcť chrániť plechové kolesá pred skorým vznikom korózie.

Oceľové kolesá sú ťažšie a môžu ovplyvniť výkon vozidla. Oceľové kolesá sú stále bežné, pretože ponúkajú lepšiu trakciu na ľade, ale hmotnosť kolies ovplyvňuje aj rýchlosť, zrýchlenie a ovládanie.

Preskúmali sme výhody a nevýhody oceľových a aj zliatinových kolies. Jednou z hlavných výhod zliatín je, že pomáha navodzovať prémiový a lepší vzhľad vozidla. Keď zvažujete, aký typ kolesa si vybrať, premýšľajte o tom, čo je pre vaše potreby a rozpočtové okolnosti najdôležitejšie.