Ako si vybrať elektróny na auto

Ako si vybrať elektróny na auto

Zliatinové disky, alebo aj elektróny na auto sú obľúbeným vylepšením pre osobné a nákladné autá, ktoré ponúkajú elegantný vzhľad a vyšší výkon. Ale s toľkými rôznymi typmi zliatinových kolies na trhu môže byť ťažké určiť, ktoré z nich sú pre vaše vozidlo najlepšie. V tomto blogovom príspevku sa pozrieme na to, ako si vybrať elektróny na auto, ktoré sú pre vás tie pravé. Spomenieme dôležité parametre, ktoré si pri ich výbere všímať. So správnymi informáciami určite nájdete perfektnú sadu diskov pre vaše vozidlo.

Čo sú zliatinové disky?

Zliatinové disky sú vyrobené zo zliatiny hliníka a horčíka. Sú ľahšie ako oceľové kolesá a poskytujú lepší výkon z hľadiska ovládateľnosti a brzdenia. Okrem toho sú odolnejšie voči korózii a teplu.

Ako si vybrať správnu veľkosť diskov

Rozmer diskov stanovuje výrobca vozidla. Nájdete ich vo veľkom technickom preukaze, aj priamo na ráfiku. Čo hovoria čísla udávané na diskoch? Tu sú základné parametre, ktoré by ste si mali všímať:

  • šírka disku v palcoch (vnútorný rozmer pneumatiky)
  • priemer disku v palcoch (rovnaký ako priemer pneumatiky)
  • počet skrutiek 
  • rozstup – znamená počet a vzdialenosť skrutiek určených na upevnenie disku
  • zális kolesa ET

Čo znamená skratka ET?

ET disku alebo zális kolesa. Šírka disku priamo súvisí s jeho zálisom. ET udáva vzdialenosť dosadacej plochy od jej geometrického stredu, t. j. osi symetrie a je vyjadrená v milimetroch. Čím je označenie ET menšie, tým viac ráfiky vyčnievajú von.

Aký je to homologizovaný disk?

Kvalitný disk, ktorý si zadovážite, by mal byť homologizovaný pre váš typ vozidla. Homologizované disky na rozdiel od falzifikátu zaručujú bezpečnosť, pretože sú testované a spĺňajú technické a bezpečnostné štandardy, potvrdené certifikátom skúšobne TÜV. Homologizovaný disk je označený písmenami KBA, ABE, alebo E a číslom schválenia. Pri jeho kúpe dostanete typový list s číslom schválenia a certifikátom skúšobne. 

Prečo je teda také dôležité mať homologizované disky?

V prvom rade ide o otázku bezpečnosti. Kolesá, ktoré spĺňajú prísne homologizačné normy, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť, že sa zničia a ohrozia vás a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Spĺňajú všetky bezpečnostné normy, ako aj výkonnostné požiadavky. Je nevyhnutné, aby ste sa uistili, že vaše vozidlo prešlo homologizáciou kolies, aby ste ochránili seba, ostatných vodičov na ceste a chodcov v prípade nepredvídanej nehody spôsobenej defektom alebo neštandardnou situáciou, akou môže byť aj obyčajný výmol na ceste. 

Vďaka novým, kvalitným zliatinovým diskom bude vaše auto vyzerať úžasne. No je v tom oveľa viac. Správna sada diskov pre vaše auto vám prinesie nielen lepšie vyzerajúce auto, ale aj úsporu paliva, vylepšenú ovládateľnosť, zrýchlenie a brzdenie (kratšia brzdná dráha a lepší odvod tepla od bŕzd) a viac bezpečnej jazdy.

Prečo sú falzifikáty diskov nebezpečné?

Nehomologizované disky označujeme ako falzifikáty. Takéto disky neprešli testovaním renomovanou skúšobňou a tak nezaručujú bezpečnosť, ani kvalitu materiálu. Riskujete tak svoju bezpečnosť, bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky, navyše môžte prísť o technický preukaz, o poistné plnenie v prípade dopravnej nehody, ani neprejdete STK.  

Ako si vybrať elektróny na auto

Kvalitné elektróny na auto vyberajte od overeného výrobcu

Vybrať si kvalitné elektróny pre vaše auto nemusí byť ľahké. Najlepší predajcovia hliníkových diskov disponujú množstvom modelov, z ktorých je možnosť vybrať si elektróny pre auto presne podľa vášho gusta. Správny výber nielenže zmení vzhľad vášho auta, ale zlepší aj jeho výkon.

Najlepšie elektróny na trhu ponúkajú overení výrobcovia hliníkových diskov, medzi ktorých určite patria aj značky AEZ, DEZENT a DOTZ. Od týchto výrobcov nájdete nie len klasické dizajny hliníkových diskov, ale aj disky určené špeciálne pre prémiové značky automobilov. Rôzne športové, aj viacúčelové štýlové dizajny ponúkajú výrobcovia diskov v rôznych povrchových úpravách. Keď sa rozhodnete do nových diskov zainvestovať, nezabúdajte aj na odborný pneuservis, ich kontrolu a starostlivosť. Teraz už viete, že kvalitné elektróny pre vaše auto sú nie len estetické, ale najmä bezpečné.